Severní Irsko

Neklidný Ulster

Giant´s Causeway (Obrův chodník) na severním výběžku Severního Irska patří k mnoha zajímavostem zeleného ostrova. Podle pověsti vytvořil tento bizarní skalní útvar obr, který tudy chtěl přejít na skotský ostrov Staffa ke své milé.

Když se na Britských ostrovech hovoří o Severním Irsku, hovoří se o něm obvykle jako o Ulsteru. Není to však zcela správně, protože k Ulsteru patří vedle šesti severoirských hrabství, které náležejí k Velké Británii, také tři hrabství irská. Podobných nepřesností však najdeme v této oblasti více. Například nejsevernější část Irska – nedaleko britsko-irských hranic u Londonderry – neleží na území Severního Irska, a nepatří tedy k Velké Británii, ale už k Irské republice.

Ať je to, jak je to, hrabství na severovýchodě Irska jsou oblastí mnoha přírodních krás. Při pohledu shora vypadá Severní Irsko jako mísa se zbytkem vody uprostřed. V centru této oblasti leží nejnižší bod, jezero Neagh, jedna z nejoblíbenějších rekreačních oblastí v zemi. Směrem k pobřeží se terén zvedá a vzhled rázovité krajiny určují pahorkatiny a bažinaté oblasti. Všude jsou roztroušeny stopy staré keltské kultury, jako jsou sochy či mohyly.

Pobřeží v hrabství Antrim přiláká každoročně pozornost velkého počtu návštěvníků, hledajících odpočinek v lázních Ballycastle nebo v údolích Glens of Antrim. Avšak největší atrakcí Severního Irska je vedle obou největších měst – hlavního města Belfastu a města Londonderry – bezpochyby Giant´s Causeway (Obrův chodník) zcela na severu oblasti. Nedaleko městečka Bushmills, známého svou vynikající whisky, se na pobřeží nachází komplex asi 37 000 většinou šestihranných čedičových sloupů, které strmě vyčnívají ze země. Vznik tohoto bizarního skalního útvaru je podle legendy dáván do souvislosti s obrem, avšak vznikl rozpadem zchladlé lávy.

Je-li řeč o konfliktu v Severním Irsku, pak se často setkáváme se současným pojmem náboženská válka.

Dělicí čára této britské provincie sice probíhá mezi katolíky a protestanty, ale v tomto konfliktu jde spíše než o otázky víry o problém setrvání v britském společenství. Na jedné straně stojí většina protestantů, které sem Angličané od 17. století přesídlovali. Protestanté se zasazují o pokračování unie s Anglií, a proto se jim také říká unionisté či loajalisté. Obávají se připojení k tradičně přísně katolickému Irsku. Katolická menšina bojuje naopak proti existujícímu rozdělení ostrova a za připojení k Irské republice. Proto se jim také říká republikáni či nacionalisté.

Od rozštěpení Irska v roce 1921 pociťují severoirští katolíci útlak ze strany protestantů. Z této oblasti se brzy stal sud se střelným prachem. V šedesátých letech se situace vyostřila, když unionisté zaútočili na účastníky mírových protestních pochodů katolíků a na jejich obytné čtvrti. Irská republikánská armáda (IRA), která se výrazně podílela na dosažení nezávislosti Irska, se znovu probudila k životu. Britové vyslali do oblasti vojska pro lepší kontrolu nad svou provincií, ale obyvatelstvo se tím dostalo ještě více do varu.

Konflikt se vyostřil zejména po tzv. krvavé neděli v Derry v lednu 1972, kdy bylo britskými vojáky zabito 13 účastníků mírové katolické demonstrace. Konflikt se vyhrotil do té míry, že v březnu 1972 byl sesazen severoirský parlament a Anglie převzala přímou kontrolu nad oblastí.

Od té doby přišly v Severním Irsku o život tři tisíce lidí a vybuchlo tu na 15 tisíc nastražených bomb. Boje stále pokračují, přestože od roku 1994 je vyhlášeno příměří.

 

Hospodářství

  • Zemědělství: chov dobytka, pěstování obilí
  • Průmysl: automobilový, textilní, potravinářský, loděnice

Podnebí

Oceánské. Průměrná teplota v lednu 4 a v červenci 18 stupňů.

Údaje v číslech

Rozloha: 14 144 km ²

Počet obyvatel: 1,74 mil.

Hustota osídlení: 13 843 obyvatel na km²

Nejvyšší vrchol: Slieve Donard (852 m)

 

Pamětihodnosti

Belfast, Londonderry, Omagh, Armagh, Loch Neagh, Antrim (Coast Road, Glens, Ballycastle), Bushmills a Giant´s Causeway, Portrush a Dunluce Castle

 

Základní údaje

Hlavní město: Belfast (kolem 800 000 obyvatel v aglomeraci)

Jazyky: angličtina, irská gaelština

Měna: britská libra

Náboženství: protestanti, katolíci

Největší města: Londonderry, Bangor, Lisburn

 

Zajímavosti

  • Londonderry nebo Derry – podle toho, který z těchto názvů obyvatelé Severního Irska používají, lze rozpoznat, jakého jsou vyznání. Název Londonderry je název oficiální a používají ho protestanti, zatímco katolíci nazývají toto město Derry.
  • Britský předseda vlády Tony Blair vyslovil naději, že při úspěchu mírových rozhovorů by mohl být znovu zřízen severoirský parlament, podobně jako nedávno ve Skotsku a ve Walesu.
  • Hrad Dunluce u Portrushe byl vybudován už Kelty. Ve středověku byl považován za nedobytný a dnes patří k nejkrásnějším ruinám ve Velké Británii.
  • Vůdcové Irské republikánské armády se mírových rozhovorů přímo neúčastní. Zastupuje je hlavní představitel Sinn Fein, Gerry Adams. Sinn Fein je považováno za politickou odnož teroristické IRA.