Pravidla silničního provozu ve Velké Británii

Všichni řidiči, co se hodlají na území Anglie pohybovat automobilem určitě ví, že se zde jezdí na levé straně. Převážná většina britských řidičů jezdí svižně, ale přesto velmi opatrně, proto není důvod k obavám. Dále si budete muset zvyknout na častější dopravní zácpy ve velkoměstech a obrnět se trpělivostí. Pokud budete chtít navštívit Londýn, připravte se na pravidelnou platbu mýtného ve výši osmi liber. Congestion charge musí zaplatit každý řidič, který chce navštívit centrum Londýna.

V následujících několika odstavcích se seznámíte s hlavními změnami v pravidlech silničního provozu ve Velké Británii.

Rychlost

Rychlost je ve Velké Británii udávána v mílích a ne v kilometrech za hodinu jako u nás v ČR. Jedna míle je rovna přibližně 1,6 km. Maximální rychlost v obci je stanovena na 30 mph, mimo obce smíte jezdit až 60 mph a na dálnicích 70 mph. Nikdy neriskujte a nepřekračujte povolenou rychlost, mohlo by se Vám to často dosti prodražit, aniž byste si toho byli vědomi. Na celém území Anglie je rozmístěno velké množství kamer, které zaznamenávají rychlost automobilů. Nepočítejte s tím, že by Vás při překročení povolené rychlosti zastavila policie jako u nás v ČR. Díky speed cameras jsou zaznamenávány poznávací značky a podle nich Vás policisté identifikují a pokutu Vám zašlou až na místo bydliště.

Dále si dejte pozor na zastavení automobilu na okraji dálnice, v Anglii je to zakázáno, proto raději zastavujte na benzínových pumpách atd.

Svícení

Ve Velké Británii není povinné svítit po celý den, díky čemuž se občas Vaše jízda stane podstatně rizikovější. Na celém území Anglie většinu roku prší a viditelnost bývá značně snížená. Proto je potřeba dbát zvýšené pozornosti, aby nedošlo k dopravním nehodám.

Parkování

V Anglii v žádném případě neparkujte na nepovolených místech, protože místní městská policie obzvláště pečlivě vše hlídá a za několik minut byste byli nuceni zaplatit tučnou pokutu. Často se Vám může stát, že bude Vaše auto i odtaženo a zaplatíte 180 liber. Proto zásadně parkujte i na kratší dobu na placených parkovištích, kterých je všude dostatek. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím, které by Vám Vaší cestu znepříjemnily. Za parkování zaplatíte většinou 2 libry na hodinu. V obytných čtvrtích se Vám často stane, že nebudete moci sehnat parkovací místo. Většina rodin zde totiž má minimálně dva automobily. V obytných čtvrtích se tato prekérní situace řeší tak, že auta parkují těsně okolo obrubníků, což má za následek značné zúžení vozovky. Proto musíte být velmi ostražití a opatrně se vyhýbat protijedoucím vozidlům. Angličané se často domlouvají pomocí posunků a blikání světel, na které si brzo zvyknete.

Kruhové objezdy

S kruhovými objezdy se budete v Anglii setkávat častěji než s křižovatkami. Díky nim je provoz svižný a plynulý. Není důvod k obavám, brzy si na ně zvyknete. Abyste neztratili orientaci, sledujte důkladné dopravní značení, díky němuž se nemáte nárok ztratit. Anglické kruhové objezdy jsou často vícepruhé, odbočovací směry jsou pečlivě vyznačené na vozovce, takže budete mít dostatek času na odbočení do správného pruhu. V případě, že budete z kruháku odbočovat doleva nebo pojedete rovně, zařaďte se do vnějšího pruhu. Pokud však budete odbočovat doprava, je potřeba se zařadit do vnitřního pruhu. Může se Vám stát, že odbočíte do špatného pruhu, což může být problém. Mnozí řidiči jsou sice tolerantní, ale raději si a to dejte pozor.

Pamatujte si, že na kruhovém objezdu dáváte vždy přednost zprava a točíte se po směru hodinových ručiček. V Anglii se sice jezdí vlevo, ale pravidlo pravé ruky zde platí.