Ještě než odletíte do Anglie, nesmíte zapomenout na mnoho důležitých věcí, které je potřebné vyřídit ještě před cestou. V následujících odstavcích naleznete veškeré potřebné informace.
- Celní a imigrační předpisy – Cestovní pas: Ihned po příletu do Velké Británie budete muset předložit platný cestovní pas nebo Občanský průkaz, který potvrdí Vaši totožnost. Pokud jste občany ČR, nemusíte si zařizovat Vízum, bohatě Vám ke vstupu postačí platný cestovní pas či OP.
- Nákup letenky – důležité informace – Při nákupu letenky je nutné myslet na několik věcí. V první řadě byste si měli vybrat termín odletu a návratu na některý ze všedních dnů mimo pátku. Ceny letenek jsou v těchto dnech většinou citelně levnější. Dále se snažte vybírat letenky bez přestupů, zaplatíte za ně sice více, ale na druhou stranu vám nehrozí, že by Vám zavazadla omylem putovala někam jinam. Bohužel je zde reálné riziko, že vám některý ze spojů uletí. Letenky je dobré si rezervovat několik měsíců před odletem, vyhnete se riziku, že by byly letenky v daný termín vyprodány. Letenky si zarezervujte prostřednictvím internetu, je to nejrychlejší a zároveň nejpohodlnější varianta. Ušetříte spoustu času a letenky můžete uhradit převodem z účtu, což znamená, že vše zařídíte z pohodlí domova. Další výhodou objednávky letenky prostřednictvím internetu je, že se Vám zobrazí veškeré akce a ceny. Kdežto u prodejců za přepážkami se Vám často stane, že Vám budou nabídnuty ty nejdražší letenky a o aktuálních akcích nepadne ani slovo. Objednané letenky Vám mohou být doručeny dvěma způsoby. Buď si necháte letenku zaslat poštou na Vaší adresu, nebo přímo na Váš e-mail, kam Vám bude letenka zaslána v elektronické podobě. Výhoda letenky v elektronické podobě je, že si jí můžete ihned sami vytisknout.
- Pronájem auta – Ideální je, si zajistit automobil ještě před odletem do Anglie. Máte možnost využít i kombinované balíčky, jejich výhodou je, že mimo letenky dostanete i pronájem auta. Ve většině případů si však vystačíte s vypůjčením automobilu až v dané destinaci. Na každém letišti najdete několik firem, které zapůjčují automobily za lákavé ceny. Jediné na co byste si měli dát pozor, jsou smluvní podmínky, které je potřeba si pečlivě nastudovat. V obsahu smlouvy si nastudujte např. tarify za dodání auta, daň z pronájmu, geografické omezení pohybu auta atd. V opačném případě se Vám může stát, že při odevzdávání automobilu budete nemile překvapeni. Ve většině půjčoven budete platit platební kartou, ale existují i auto půjčovny, u kterých můžete platit hotově. Bližší informace se dozvíte na stránce Zapůjčení auta v Anglii
- Cestovní pojištění – Cestovní pojištění je jedna z věcí, na které byste nikdy neměli šetřit. Nikdy nevíte, co se Vám může přihodit. Lékařská péče je v Anglii na velmi vysoké úrovni, ale pokud nebudete mít sjednané cestovní pojištění, tak se nedoplatíte. Běžné ošetření Vás může vyjít až na několik tisíc liber. Na cestovním pojištění se rozhodně nesnažte ušetřit, za kvalitní pojištění zaplatíte několik set korun, ale jedná se velmi dobrou investici, která Vám může ušetřit nemalé finanční prostředky. Cestovní pojištění si sjednáte snáze z pohodlí domova. Stačí Vám k tomu internet a pár chvilku, které obětujete při výběru vhodné pojišťovny. Pojišťoven, nabízejících cestovní pojištění je více než dost, proto je nutné si jednotlivé nabídky porovnat. Nabídky pojišťoven se mohou lišit i několik set korun. Na výběr máte mezi těmito pojišťovnami: Uniqua, Allianz, Kooperativa, Generali, ČSOB Pojišťovna, Česká Pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna atd.
Další důležité věci
- Elektrické napětí v Anglii – Samotné napětí v síti je stejné, jako u nás v České republice.
- Adaptér do zásuvky v Anglii – V Anglii se setkáte se zcela odlišnými zásuvkami než u nás, proto je nutné si k zavazadlům přibalit i adaptér. Adaptér anglické zástrčky koupíte v obchodě s elektronikou nebo na internetu. Ceny těchto adaptérů se pohybují v rozmezí 100 – 300 Kč. Obyčejný adaptér, který Vám bohatě vystačí, seženete kolem 150 Kč a vypadá takto:
- Léky – Další z věcí, která by rozhodně neměla být opomíjena, je lékárnička, která se na cestách po Anglii může kdykoliv hodit. Pro snažší orientaci jsme Vám připravili přehled nejdůležitějších léků, které by neměly ve Vaší lékárně chybět. Samozřejmostí by měl být balíček první pomoci, který musí obsahovat: náplasti, obinadlo, obvaz, dezinfekční sprej, borovou vodu, Framykoin a malé nůžky. Pro ty, co trpí častými bolestmi hlavy, by neměly chybět léky jako: Ibuprofen, Paralen nebo Panadol. Při změně prostředí a stravy tělo občas zareaguje průjmy, které jsou obzvlášť nepříjemné, proto si nezapomeňte přibalit Endiaron. Kdo trpí pálením žáhy, měl by si přibalit antacida (Rennie, Anacid). Spoustu z nás trápí nevolností při cestování, proto by měl být Kinedryl nedílnou součástí cestovní lékárničky. Alergici by měli počítat s tím, že jejich alergie může propuknout i v Anglii a přibalit si základní léky, které tlumí alergické reakce (Zodac, Fenistil Gel, Allergodill).
- Finanční hotovost – To, jaký obnos peněz si do Anglie povezete, je čistě na Vás. Pokud Vám peníze dojdou, není problém si je v početných automatech či směnárnách rozměnit. Stejně jako v USA se i v Anglii provádí většina transakcí platební kartou, proto není nutností si měnit příliš mnoho peněz. Měnou v Anglii je britská libra šterlinků. Britské mince jsou založeny na desítkové soustavě 100 pencí je rovno jedné libře. Mince jsou v následujících hodnotách: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1 a £2. Bankovky jsou v hodnotách £5, £10, £20 a £50 liber. Zde je přehled mincí a bankovek:
Mince
1 PENNY 2 PENCE 5 PENCE 10 PENCE 20 PENCE 50 PENCE 1 POUND 2 POUNDS
Bankovky
Peníze noste vždy schované v peněžence a mějte je vždy pod kontrolou před zloději, kterých je v anglických velkoměstech více než dost. Dále si nezapomeňte rozměnit dostatek mincí, libry mají vysokou hodnotu a mincemi budete platit nejčastěji.
Platební karty – Mezi nejdůležitější věci, které byste si měly přibalit, je i kreditní karta. Jestli vlastníte pouze elektronickou platební kartu, budou Vaše platební možnosti trochu omezené. V ideálním případě, byste si do Anglie měli pořídit Embosovanou platební kartu. Vystačíte si i s elektronickou platební kartou, ale někde s ní nebudete moci zaplatit. Platby u obchodníků jsou zdarma, ale další možné poplatky zjistíte přímo u Vaší banky.
Mobilní telefon – Mobilní telefon by měl být povinnou výbavou všech, co cestují do zahraničí. Díky tomuto základnímu komunikačnímu prostředku si budete moci v případě nouze kdykoliv zavolat o pomoc. Anglické telefony pracují na stejném frekvenčním pásmu jako kdekoli v Evropě. Dále byste si měli ověřit, zdali máte aktivovaný roaming. To učiníte tak, že zavolejte na bezplatnou linku vašeho operátora, a roaming si v případě potřeby aktivujete.
Telefonování z Anglie a do Anglie
Předvolba (pevná linka): 0044, 0044131, 0044207, 0044208
Předvolba (mobilní telefon): 00448, 00443, 00444, 00445, 00446, 00447, 0044870
Ceny volání
Vnitrostátní hovory: místní telefonáty, jež jsou placeny hotově, Vás přijdou na 30p za prvních 15 minut, dále 10 p za každých 7,5 minut. Telefonování na mobilní telefony stojí £1.20p.
Mezinárodní hovory: minimální sazba je stanovena na £1.20.
Internet: za prvních 15 minut zaplatíte jednu libru, dále 10p za 1,5 minuty.
SMS: cena jedné SMS je 10p
Mobilní telefony: Na hlavních třídách máte možnost si zakoupit mobilní telefon společně se SIM kartou za £30. Jedná se o nejlevnější variantu volání na území Velké Británie.
Časové pásmo: Ihned po příletu do Anglie si posuňte čas o hodinu zpět.