Manchester

Průmyslová metropole na severu Anglie

Úpadek textilní výroby po první světové válce zasáhl severoanglické město Manchester obzvlášť tvrdě. Od poloviny 19. století si totiž Manchester dokázal vydobýt postavení druhého nejdůležitějšího průmyslového města ve Velké Británii, hned po hlavním městě Londýně. Jen co se Manchesteru podařilo vzpamatovat se z následků první světové války, postihla ho další pohroma. Bomby, svržené při náletech německé Luftwaffe během druhé světové války, zničily celý střed města. Proto zde dnes téměř nenajdeme stavby z viktoriánského období, které jsou jinak pro anglická města tak typické.

Obnova města v padesátých a šedesátých letech přinesla Manchesteru tzv. architektonický pokrok. Při pohledu na nevzhledné výškové stavby se však dnes vnucuje otázka, zda byli tehdejší stavitelé zcela při smyslech.

Dnešní Manchester se může pyšnit celou řadou vynikajících kulturních zařízení. Umělecké galerie, muzea, knihovny i světové proslulé orchestry sídlí jak v překrásných starých budovách, tak i ve špičkově vybavených moderních stavbách, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Fotbalovým fanouškům vytanou v souvislosti s Manchesterem na mysli zpravidla fotbalové kluby Manchester City a Manchester United. Není divu, protože fotbal hraje v životě mnoha obyvatel tohoto města důležitou roli. A důvodů k hrdosti na fotbalové mužstvo měli místní obyvatelé více než dost. Tým Manchester City sice v současnosti již nepatří mezi špičkové kluby, ale Manchester United je sportovně i hospodářsky stále jedním z nejúspěšnějších fotbalových svazů v celé Evropě.

Své kořeny má Manchester v římských dobách, kdy nesl název Mancunin. Za anglosaské vlády vznikl z tohoto sídla Manigceaster. Vlámští přistěhovalci přinesli do města ve 14. století vlnu a len, a vytvořili tím základ rychle rostoucího textilního průmyslu. Vynález parostroje a jeho použití v manchesterských přádelnách bavlny položilo základní kámen průmyslového zpracování textilu.

Stavba průplavu (Manchester Ship Canal) a dokončení železničního spojení s liverpoolským námořním přístavem učinily z tohoto města na severu Anglie nejdůležitější obchodí centrum. Prosperující hospodářství přitahovalo do Manchesteru dělníky z celé země. Vidina rychlého a snadného zbohatnutí byla veliká. Začátkem 19. století mělo město již 100 000 obyvatel. Tento počet vzrostl během dalších padesáti let na 400 000 lidí, kterým bylo nutné zajistit samozřejmě také střechu nad hlavou. Avšak sociální byty v té podobě, jak je známo dnes, se v té době ještě nestavěly, a tak bydlela většina továrenských dělníků v podmínkách velmi nedůstojných. Zčásti nelidské pracovní podmínky navíc zesilovaly zlobu dělnické třídy vůči takzvanému manchesterskému kapitalismu, a tak povstání z 16. srpna 1819 bylo téměř nutným vyústěním celé situace.

Zoufalého útoku dělníků, který vešel do učebnic dějepisu jako masakr u Peterloo, se zúčastnilo na 60 000 lidí. Dvanáct z nich zemřelo a sto jich bylo zraněno. Tento masakr byl zrodem pro vznik základního díla socialismu. Bedřich Engels, který v Manchesteru v té době pracoval v obchodě svého otce, zde napsal knihu Postavení dělnické třídy v Anglii.

 

Hospodářství

  • Průmysl: farmaceutický, textilní, papírenský, potravinářský, elektronika, výpočetní technika
  • Služby
  • Obchod

Podnebí

Oceánské, většinou se silnými větry. Průměrná teplota v lednu 6 stupňů Celsia a v červenci 17.

Údaje v číslech

Rozloha: 116 km²

Počet obyvatel:  483 200

Hustota osídlení: 3 815 obyvatel na km²

 

Pamětihodnosti

Katedrála na Victoria Street, Chetham´s Hospital and Library, Picadilly Gardens, City Art Gallery, Whitworth Art Gallery, Museum of Science and Industry

Základní údaje

  • Správní středisko hrabství Velký Manchester
  • Náboženství: protestanté, stoupenci anglikánské církve

Zajímavosti

  • The Guardian, jeden z největších britských deníků, se začal vydávat právě v Manchesteru.
  • Manchester je sídlem biskupa anglikánské církve. Univerzita zde byla založena v roce 1903.
  • V Manchesteru se přikládá značný význam vztahům s jinými evropskými velkoměsty. Tato metropole udržuje styky se španělskou Cordobou, se Saskou Kamenicí v Německu a s ruským Sankt Pětěrburgem.
  • Manchesterský teriér byl speciálně vycvičen k chytání krys. Svůj název dostala tato psí rasa proto, že kříženec ohaře a teriéra byl vyšlechtěn právě tady, v Manchesteru.