Informace o příletových letištích

Informace o příletových letištích – Londýn

Při cestě do Londýna si můžete vybrat ze čtyř mezinárodních letišť, mezi které patří Hethrow (LHR), Gatwick (LGW), Stansted (STN) a Luton (LTN). Nejznámější je letiště Heathrow, které je i zároveň největším britským letištěm a třetím největším letištěm na světě. Pokud si však vyberete některého z nízkonákladových dopravců, mezi které patří WizzAir, SkyEurope nebo EasyJet, budete přilétat na letiště Luton nebo Stansted. Samozřejmě máte možnost přiletět přímo na letiště Heathrow, ale musíte počítat i s citelně vyšší cenou letenky.

Letiště Londýn Heathrow (LHR)

Letiště Heathrow se nachází 25 km od centra Londýna. Z letiště do centra se nejsnadněji dostanete metrem Piccadilly. Za lístek v zóně I., kde se nachází i stanice Holborn nebo Piccadilly Circus zaplatíte 4 libry a cesta do centra Vám potrvá přibližně 40 minut.

V případě, že budete odlétat večer nebo v noci, využijte noční autobusovou linku N9, která Vás z letiště doveze až do stanice Piccadilly Circus. Linka jezdí pouze od 00:05 – 05:05 a cesta Vám zabere necelých 50 minut. Výhodou noční autobusové linky je i mimořádně nízká cena jízdenky. Zaplatíte pouhé 2 libry.

 

 

Letiště Londýn Gatwick (LGW)

Z mezinárodního letiště Gatwick se do centra Londýna dostanete nejlevněji autobusy společnost EasyBus. Jízdenky si lze předem objednat na internetu za zvýhodněné ceny. Jednosměrná jízdenka Vás bude stát 2 libry a za zpáteční zaplatíte 4 libry. Letiště Gatwick je od centra Londýna vzdálené několik desítek kilometrů, proto počítejte, že Vám cesta zabere kolem 1,5 hodiny. Rezervaci jízdenek je nejlepší učinit s dostatečným předstihem na oficiálních stránkách přepravce: http://www.easybus.co.uk. Maximální cena zpáteční jízdenky je 13 liber. Při platbě přes internet kartou Vám bude ještě započítán nevratný poplatek 25 pencí.

Pokud upřednostňujete spíše dopravu vlakem, neváhejte a využijte letištní Gatwick Express, který jezdí pravidelně každých 15 minut na nádraží London Victoria. Nevýhodou dopravy vlakem je vyšší cena jízdenky, která Vás v tomto případě vyjde na 16,90 liber za jeden směr. Dále se do centra dostanete vlakem First Capital Trains, který Vás doveze na nádraží London Bridge. Spoj jezdí až 4 krát za hodinu a stojí pouhých 8,90 liber.

Letiště Londýn Stansted (STN)

Z letiště Stansted se do centra Londýna dopravíte vlakem nesoucí název Stansted Express, který jezdí každých 15 minut do stanice London Liverpool za cenu 18 liber. Pokud jste do Londýna přiletěli se společností Ryanair, platí pro Vás sleva a za jízdenku zaplatíte pouze 10 liber, přičemž děti zaplatí pouze 5 liber.

Jestli raději jezdíte autobusy, můžete jako dopravu z letiště využít společnost EasyBuss. Jízdenky se dají rezervovat přes internet a jednosměrná Vás vyjde na pouhé 2 libry. Dále máte možnost využít služeb konkurenčního autobusového dopravce Terravision. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 9 a zpáteční 14 liber. Pokud si jízdenku zarezervujete přes internet, ušetříte libru. Autobusy společnosti Terravision Vás dovezou do stanice London Victoria a Liverpool St.

Letiště Londýn Luton (LTN)

Z mezinárodního letiště Luton si můžete vybrat mezi několika dopravci, kteří Vás za pár liber dopraví do centra Londýna. Samozřejmostí jako na všech Londýnských letištích je autobusový dopravce EasyBus. Ceny jízdenek se pohybují mezi 2 – 15 librami. Další autobusový dopravce Terravision má ceny o něco vyšší. Jednosměrná jízdenka vychází na 13 a zpáteční na 16 liber. Autobus Vás doveze až na stanice Brent Cross, Baker Strett, Marble March a London Victoria.

Při cestě z letiště do centra můžete využít i vlakové spoje, ale musíte počítat s vyšší cenou jízdenek. Jednosměrná jízdenka do centra Londýna Vás vyjde na 12,50 a zpáteční až na 22,50 liber. Proto sami zvažte, jakým způsobem se do centra dopravit.