Loch Ness

Záhadná hlubina

Žádná vodní plocha na Zemi není opředena tolika mýty a legendami jako jezero Loch Ness ve Skotské vysočině

Vydáte-li se po skotské silnici A 82 podél Kaledonského průplavu směrem na Fort William na západním pobřeží a po 10 kilometrech odbočíte do vnitrozemí Skotské vysočiny, ocitnete se na břehu jezera, jež vděčí za svou slávu patrně nejslavnější nestvůře na světě, jezera Loch Ness. Na skotské poměry je zdejší krajina spíše jednotvárná, a tak je údajná existence záhadného tvora v hlubinách jezera pro zdejší cestovní ruch skutečným darem nebes.

Když navštívíte Loch Ness, neuniknete ani lochnesce. V muzeu nesoucí hrdý název Official Loch Ness Monster Exhibition Centre, ve městě Drumnadrochit můžete zhlédnout multimediální show, která se snaží pomocí filmu, diaprojekcí a nejrůznějších exponátů nezvratně dokázat existenci Nessie, na níž, jak se zdá, závisí existence celé této oblasti. Je nesmírná škoda, že z hradu Urquhart Castle na západním břehu jezera, který býval kdysi největším hradem ve Skotsku, dnes zbyly již jen obvodové zdi. Kdyby byl zůstal celý, možná by k jezeru Loch Ness lákal bez výjimky i ty, kteří se o Nessie nezajímají. Takhle je ovšem o další pamětihodnosti v okolí jezera veliká nouze.

Ctihodné městečko Beauly vděčí za své jméno francouzskému obdivuhodnému výroku skotské národní hrdinky Marie Stuartovny (Quel beau lieu – jaké krásné místo!). Při pohledu na průmyslové město Inverness, největší město na březích jezera Loch Ness, by si byla bývalá skotská královna podobnou chválu patrně ušetřila.

Legenda o lochneské příšeře se zrodila téměř před 1500 lety, ale ve Skotsku dodnes nenajdete školáka, který by tuhle historku nedovedl odříkat zpaměti.

V roce 565 se irský mnich Columba vydal na Skotskou vysočinu, aby pohanům, kteří tam žili, kázal slovo Páně. Když přibyl k jezeru Loch Ness, spatřil pohřební průvod vyprovázející na hřbitov nebožtíka. Když se zeptal, jak nebožák zemřel, truchlící pozůstalí odpověděli, že ho usmrtila nestvůra z jezera.

V tu chvíli přišel svatý muž na geniální nápad, jak obrátit na víru celou ves, aniž by musel pronést jedno jediné kázání. Pod záminkou, že zanechal na druhém břehu svůj člun, se nechal odvézt loďkou na jezero. V tom se z vln vynořila strašlivá příšera, radující se z nečekané kořisti. Zbožný mnich však divoce mával rukama a volal mocným hlasem: Odstup ode mne, ty zplozenče ďábla! Nestvůra se opět ponořila do hlubin jezera. Toho dne přišla do Skotska víra. Víra v boha a víra v nestvůru.

V průběhu staletí se na tom mnoho nezměnilo. Sir Walter Scott si v roce 1827 zapsal do deníku poznámku o štvanici na obrovskou vodní krávu na jezeře Loch Ness. Roku 1880 vyprávěl potápěč Duncan McDonald, že viděl obrovského netvora, který plaval přímo před ním.

Za svůj celosvětový věhlas však Nessie vděčí manželům Spicerovým, kteří v červenci roku 1933 spatřili v jezeře asi devět metrů dlouhé zvíře podobné dinosaurovi. I když vědci jejich tvrzení vyvraceli, světový tisk přesto přinesl podrobné zprávy o senzačním objevu. Dodnes bohužel neexistuje –  až na pár nepodařených fotomontáží – žádná použitelná fotografie lochneské příšery.

Ani použití nejmodernějších přístrojů nepřineslo tolik očekávaný výsledek.

 

Hospodářství

  • Chov dobytka: ovce
  • Rybolov
  • Málo zemědělství
  • Průmysl: výroba papíru
  • Služby (Inverness)
  • Cestovní ruchu

Podnebí

Mírné, proměnlivé. Průměrné teploty v lednu 4 a v červenci 15 stupňů Celsia. Množství srážek v červenci 85 mm.

Údaje v číslech

Délka: 37 km

Šířka: 1,6 km

Teplota vody: 5-6 stupňů Celsia

Maximální hloubka: 230 m

Rozloha regionu Loch Ness: 1800 km²

 

Pamětihodnosti

Drumnadrochit (Official Loch Ness Monster Exhibition Centre), Urquhart Castle, Fort Augustus, Aldourie Castle, Inchnacardoch, Glenn Afric, cesta z Fort Williamu do Inverness, Fort William

Základní údaje

  • Poloha: v západní části Skotské vysočiny v distriktu Inverness
  • Nejdelší řeky: Ness, Moriston, Foyers, Farigaig, Enrick
  • Největší města: Inverness, Fort Augustus, Foyers, Invermoriston, Drumnadrochit, Lochend
  • Letiště: Aberdeen

 

Zajímavosti

  • Britský pivovar Giunness vypsal na dopadení nepolapitelné příšery odměnu 500 000 liber.
  • Od roku 1934 je Nessie ve Skotsku přísně chráněná – což lze chápat jako povedený trik, jak nalákat turisty.
  • Nevelká skupina vědců, kteří věří v existenci lochneské příšery, vychází z toho, že by mohlo jít o druh plesiosaura.
  • Věda, která se zabývá vyhledáváním údajně vyhynulých nebo ukrývajících se druhů zvířat, se nazývá kryptozoologie.