Město, které se znovu probouzí
Liverpool vyznačuje hranici mezi severní a střední Anglií. Toto sedmé největší město Spojeného království se rozprostírá na obou březích řeky Mersey nedaleko jejího ústí do Irského moře. Jako spojení mezi oběma břehy slouží kromě stále ještě funkční trajektové dopravy tunel Queensway.
Jeden z vjezdů do tunelu leží v těsné blízkosti budovy Town Hall, radnice z 18. století, která se svou tunovou kupolí dominuje starému centru Liverpoolu kolem Castle Street. V dělnickém městě Liverpoolu vznikly ve 20. století hned dvě katedrály, což je světové unikum. Základní kámen anglikánské katedrály položil již v roce 1904 Edward VII., syn královny Viktorie. Stavba však byla dokončena až v roce 1978. Tato obrovská katedrála je největším kostelem v Anglii a pátou největší katedrálou světa. Budování římskokatolické Metropolitní katedrály probíhalo ve srovnání s tím velmi rychle. Byla vysvěcena v roce 1967, po 32 letech stavebních prací.
Mezi oběma katedrálami leží univerzita, na jejíž Arts College studovali také dva ze čtyř nejslavnějších liverpoolských rodáků – John Lennon a Paul McCartney. Byli zakládajícími členy Beatles, nejúspěšnější, nejslavnější a nejvlivnější hudební skupiny na světě.
Od dob svých prvních vystoupení v Liverpoolu a v Hamburském Star Clubu, přes první hit She loves you a filmy jako Help nebo Yellow Submarine, až k rozpadu skupiny v roce 1970 vydávala tato čtveřice, které se přezdívalo brouci nebo kvůli jejich módnímu účesu také máničky, jedno úspěšné album za druhým.
Za období svého rozkvětu, které vyvrcholilo asi před sto lety, vděčí Liverpool přístavu. Byl nejdůležitějším námořním překladištěm zboží britského impéria, a proto se také podniky v Liverpoolu a jeho okolí mohly úspěšně rozvíjet. Avšak tento přístav měl význam především pro osobní dopravu. V Irsku došlo po čtyřech po sobě následujících neúrodách brambor ve čtyřicátých letech 19. století k masovým povstáním a k hromadné emigraci. Uprchlíci chtěli hledat své štěstí v Novém světě. Cesta do Ameriky vedla nevyhnutelně přes největší přístav na západním pobřeží Anglie. Liverpool se stal shromáždištěm Irů, prchajících před hladem. Mnoho z nich v tomto městě zůstalo, a Irové zde tak dodnes představují nejpočetnější menšinu. Převážná část z nich se však vydala na cestu přes Atlantik.
Toto období velmi názorně přibližuje skvěle koncipovaná výstava v Námořním muzeu (Maritime Museum), umístěném v Liverpoolských docích (Albert Dock). V Přestavěných skladových prostorách u řeky Mersey se každý může sám vydat na virtuální cestu do historie a pomocí počítače může zjistit, zda se mezi vystěhovalci nenacházeli také jeho vlastní předkové. Provoz liverpoolských doků, jež byly v 19. století rušným obchodním centrem města, byl v roce 1972 zastaven. Vedle námořního muzea zde byly zřízeny nové restaurace a kavárny, muzeum skupiny Beatles a liverpoolská pobočka slavné Tate Gallery.
Nedaleko odtud směrem na sever stojí nejznámější liverpoolská stavba, Royal Liver Building, pocházející z roku 1910. Na její střeše spočívají dvě dominanty města. Livebirds jsou sochy ptáků, kteří vypadají tak, jako kdyby byli právě usedli na věže této budovy.
Hospodářství
- Služby
- Banky
- Pojišťovny
- Univerzita
- Přístav
- Průmysl: potravinářský, farmaceutický, chemický, strojírenský, gumárenský, automobilový, papírenský, mechanika
Podnebí
Oceánské, průměrná teplota v lednu 5 stupňů Celsia a v červenci 16.
Údaje v číslech
Počet obyvatel: 445 000
Délka doků: 12 km
Pamětihodnosti
Anglikánská katedrála, Metropolitní katedrála, Town Hall, Albert Dock (Námořní muzeum, The Beatles Story, Tate Gallery), Royal Liver Building, Empire Theatre
Základní údaje
- Hlavní město hrabství Merseyside
- Náboženství: stoupenci anglikánské církve, katolíci
- Letiště: Speke
Zajímavosti
- O plavbě liverpoolským trajektem vypráví text jedné z nejúspěšnějších písniček šedesátých let, nesoucí název Ferry´cross the Mersey. Nenazpívali ji však Beatles, ale Gerry & the Pacemakers
- Liverpoolské hospody jsou považovány za nejlepší v Anglii. Čepuje se zde většinou místní pivo z velkého pivovaru Cains Brewery.
- Moderní Metropolitní katedrála má kupoli s barevným sklem, a proto se v závislosti na dopadu světa noří pokaždé do jiné atmosféry. Kvůli zvláštnímu tvaru říkají obyvatelé Liverpoolu tomuto chrámu s oblibou Vigvam.
- FC Liverpool byl nejúspěšnějším fotbalovým klubem sedmdesátých a osmdesátých let. Obávaný byl zejména kvůli dravému způsobu hry a agresivním fotbalovým fanouškům. Jim byla přičtena například odpovědnost za neštěstí, k němuž došlo na bruselském stadionu Heysel při finálovém utkání Evropského poháru v roce 1985 mezi FC Liverpool a Juventusem Turín.