Vlast highlanderů
Horská jezera s křišťálově čistou vodou, mírné pahorky a rašeliniště porostlá vřesem – skotské pohoří Grampiany je ztělesněním romantické přírody
Grampiany, ležící uprostřed Skotska mezi západním a východním pobřežím, tvoří geografický předěl mezi Skotskou vysočinou (Highlands) a jihem Skotska (Lowlands). Obě tyto oblasti se liší především druhem hornin. V oblasti Lowlands jsou horniny měkčí, na Vysočině tvrdší. V důsledku toho dochází v Grampianách dodnes k lehčím zemětřesením, která bývají zaznamenávána především v Comrie v hrabství Perthshire. Příroda v Grampianách (na britských mapách nazývané Grampian Mountains) je velmi rozmanitá. Působivá pásma pahorků porostlých lišejníkem se táhnou úrodnou krajinou vhodnou k chovu dobytka, kterou protínají hluboká údolí. Na Jaře, když kvete vřes, jsou stráně Grampian pokryté fialovým kobercem, který zasahuje až vysoko do hor. Úplně jiný obrázek skýtá východní pobřeží Skotska. Aberdeen je dnes průmyslovým městem, jehož obraz je silně ovlivněn produkcí ropy.
Hornatá krajina Grampian je vlastní jedné světově proslulé skotské speciality: whisky, známé jako skotská. Turisté zde mohou putovat po Malt Whisky Trail (stezce sladové whisky), na níž leží několik nejslavnějších palíren, např. Glenfifflich, Tamnavulin nebo Oban.
Highlander, typický obyvatel Skotské vysočiny, je podle ustálených klišé piják whisky v tradiční skotské sukni (kiltu), který hraje na dudy. Pro samotné Skoty však pojem highlander znamená mnohem více. Dodnes ztělesňují obyvatelé Vysočiny, kteří pocházejí z velmi starých rodů, nezlomnou vůli Skotů k nezávislosti na Angličanech, kteří roku 1707 připojili zemi ovcí a shetlandské vlny ke Spojenému království.
Sen o nezávislosti se definitivně rozplynul 16. dubna 1746 po bitvě u Cullodenského vřesoviště, osm kilometrů jižně od města Inverness. Vojevůdce Bonnie Princ Charlie, který bojoval za znovunastolení svobodného Skotska pod vládou katolické dynastie Stuartovců, tehdy během pouhých 40 minut ztratil 1200 ze svých 5000 highlanderů a zbytek jeho armády byl rozprášen.
Ještě dnes je možné vidět bojiště a působivé hroby příslušníků skotských klanů, ve zdejším muzeu se promítají filmy o historii klanů a o jejich povstání.
Navzdory vojenské i politické porážce si Skotové dodnes uchovávají svou kulturní svébytnost, jejímž nejvýznamnějším projevem jsou v Grampianách slavné Highland Games. V městečku Braemar se každou první zářijovou sobotu konají hry nazývané Braemar Gathering, při nichž obyvatelé Vysočiny a jejich hosté soutěží v hodu kamenem, v zápase a ve vrhu kládou. Při této nejslavnější disciplíně je třeba hodit kládou dlouhou 6,20 metrů a vážící přes 60 kilogramů.
Název Grampiany nese i správní oblast zahrnující hrabství Aberdeen, Kincardine, Banff a Moray.
Hospodářství
- Zemědělství: brambory, pšenice, chov ovcí a skotu
- Rybolov: lososi, raci
- Průmysl: dřevařství a lesní hospodářství
- Palírna whisky
- Umělecká řemesla
- Cestovní ruch
Podnebí
Mírné, místy vlhké. Průměrné teploty v lednu 4 a v srpnu 15 stupňů Celsia. Rekordní množství srážek na hoře Ben Nevis: 4000 mm ročně.
Údaje v číslech
Rozloha: 13 000 km²
Délka: 160 km
Nejvyšší hora: Ben Nevis (1344 m)
Pohoří: Monadhliath, Cairgorm, vřesoviště Rannoch, Ochil Hills.
Pamětihodnosti
Údolí řeky Dee, Aberdeen, Jezero Loch Ness, Elgin, zámek Fyvie, Banff, zámek Kildrummy, zámek Balmoral, Aviemore, Nairn, Culloden, Braemar (Highland Games), Malt Whisky Trail (stezka sladové whisky)
Základní údaje
- Největší jezero: Loch Ness (hloubka 229 m, délka 42 km)
- Řeky a jezera: Forth, Garry, Tay Dee, Spey, Don, Earn
- Největší města: Aberdeen, Nairn, Dundee, Inverness, Perth
Zajímavosti
- Světoznámým cílem turistů je jezero Loch Ness. V jeho temných hlubinách údajně žije lochneská příšera nazývaná Nessie.
- Díky ropnému průmyslu patří Aberdeen k nejbohatším městům ve Velké Británii s nejnižší mírou nezaměstnanosti dosahující necelých tří procent.
- Vydáte-li se po Castle Trail (stezce zámků), můžete navštívit celou řadu nejkrásnějších skotských zámků.
- V Don Valley je nejlepší lyžařské středisko Velké Británie.